Столичният общински съвет (СОС) одобри с Решение № 106/11.04.2024 г. предложените от Програмния съвет на Програма „Европа“ приоритетни области, финансиране и параметри за кандидатстване, изпълнение и отчитане на Програмата за 2024 г.
Столична община, в лицето на Програма „Европа“ се е утвърдила като надежден и устойчив партньор на гражданския сектор в София. През 2024 г. Програма „Европа“ ще се реализира за шестнадесета поредна година, като Програмата е добре познавана и очаквана от гражданския сектор в столицата. Отчитайки от една страна финансовите предизвикателства, пред които е изправен неправителственият сектор и неговият потенциал, от друга, Програмата създава възможности да подкрепи финансово стойностни проектни предложения в приоритетни за общината области като бюджетът й за тази година е увеличен със 100%.
Прогнозният график определя кандидатстването да се осъществи през месеците май и юни. Проектните предложения ще се подават само по електронен път на интернет страницата на Програма „Европа“. Изпълнението на проектите следва да се планира с продължителност от пет месеца, не по-късно от 15.11.2024 г.
Не по-късно от 10 дни преди изтичане на крайния срок за набиране на проектните предложения ще се проведат информационни дни, по време на които ще бъде предоставена възможност за разяснения по процедурата и документите за кандидатстване. Информация за датата и начина на провеждане на информационните дни ще бъде публикувана на интернет страницата на Програма „Европа“, както и в раздел „Новини” на интернет страницата на Столичен общински съвет и Столична община.
Програмният съвет на Програма „Европа“ в съответствие с правилата на Програма „Европа“ предлага четири тематични направления за 2024 г., които отговарят на съвременните предизвикателства пред постигането на заложените приоритети на общинско, национално и европейско ниво. Първата приоритетна област е ориентирана към развиване на партньорството между местната власт, граждански организации в частна и обществена полза за провеждане на летни програми за устойчиво развитие. Дългата лятна ваканция на децата в предучилищна и училищна възраст е възможност те да бъдат включени в дейности, които засилват връзката на децата с природата и интереса им към нея; стимулират здравословен и природосъобразен начин на живот; развиват творческия им потенциал; насърчават интереса им към обществените процеси, историята и културата на града и развиват уменията на 21-ви век. Втората приоритетна област е ориентирана към въвеждане на европейски практики в музеи, читалища и общински културни институти с цел развитие и популяризиране на дейността им и реалното им включване в осъществяването на целите на общинските културни политики. Третата приоритетна област е максимално широко формулирана, като отговаря на общинските, европейските и глобалните приоритети в полза на обществото. Четвъртата приоритетна област е ориентирана към развитието на София като устойчива туристическа дестинация.
Приоритетна област 1:
Развиване на партньорството между местната власт, граждански организации в частна и обществена полза за провеждане на летни програми за устойчиво развитие
В тази приоритетна област се подкрепят проектни предложения, насочени към осигуряване на качествени летни програми за деца в предучилищна и училищна възраст по време на лятната ваканция, които:
Приоритетна област 2:
Подпомагане на партньорството между гражданското общество и общински структури за въвеждане на европейски практики в музеи, читалища и общински културни институти.
В тази приоритетна област се подкрепят проектни предложения, насочени към:
Приоритетна област 3:
Насърчаване на структурите на гражданското общество и научните организации да подпомагат Столична община в постигането на заявените приоритети на европейско и национално ниво.
В тази приоритетна област се подкрепят проектни предложения насочени към:
Приоритетна област 4:
Подпомагане на развитието на София като устойчива туристическа дестинация в партньорство между граждански организации, органите на местната власт и туристическия бранш.
В тази приоритетна област се подкрепят проектни предложения, насочени към: