Отговор: Критериите за допустимост на партньорите по проектните предложения са изложени в т. 4.2 от Насоките за кандидатстване с проектни предложения, а именно:
Партньори могат да бъдат:
- всички юридически лица, отговарящи на изискванията за кандидатите по т. 4.1.;
- районите на Столична община;
- кметствата към Столична община;
- общинските културни институти на СО;
- общински дружества и предприятия на СО;
- академични и/или образователни институции, регистрирани и действащи на територията на Столична община;
- членове на мрежата на културните центрове на страните от ЕС (EUNIC);
- акредитирани дипломатически представителства/ посолства на чужди държави със седалище на територията на СО.
При констатиране на недопустим партньор по проектно предложение, то няма да бъде разглеждано.
Отговор: Училища са недопустими кандидати по Програма "Европа".
ОТГОВОР: Кандидатите не попълват поле „Рег. №“.
Отговор: Допустимо е кандидатите да планират във формата на бюджет разходите за членовете на екипа, назначени за осъществяване на проекта, под формата на възнаграждения съответстващи на част от брутното възнаграждение на служителя по трудов договор, плюс съответстващите осигурителни и здравни вноски за сметка на работодателя и другите разходи, свързани с възнаграждението, съгласно националното законодателство.
Отговор: Допустимо е, при условие, че лицата са наети на граждански договор с изрично задание за управление или за изпълнение на конкретна дейност по проекта.
Отговор: Вид на разхода се отнася до това дали разходът е възнаграждение/хонорар или външна услуга, която се отчита с фактура.
Отговор: Разходите за възнаграждения, свързани с управлението на проекта (например за ръководител и/ или координатор, счетоводител, технически секретар – изброените позиции са примерни и не са задължителни), не могат да надвишават 25% от общия бюджет на проекта. Попълват се в част "Административни разходи".
Разходите за други хонорари (например за външни експерти, консултанти, лектори), ако е приложимо, не трябва да превишават 20% от общия бюджет на проекта. Това се отнася до заплащане на лица, наети на граждански договор, които допринасят за изпълнение на дейностите по проекта и постигане на целите му. Попълват се в част "Програмни разходи".
Отговор: Въпросът се отнася до съответствието на проектното предложение със стратегически документи и инициативи на Столична община и Столичен общински съвет.
Отговор: Не е допустим партньор по Програма „Европа“.
Отговор: В Насоките за кандидатстване с проектни предложения са изброени документите, които трябва да бъдат приложени към Формуляра за кандидатстване.
Отговор: Да, допустим партньор е по Програма „Европа“ 2021.
Отговор: Училищата, които осъществяват дейност съгласно разпоредбите на закона за предучилищното и училищното образование са допустими партньори по Програма „Европа“ 2021.
Отговор: Да, допустим партньор е по Програма „Европа“.
Отговор: Автобиографиите на екипа се представят на български език във формат (образец) определен от кандидата.
Отговор: Право да кандидатстват за финансиране на проекти по Програма „Европа“ имат български юридически лица, които отговарят на следните изисквания:
- регистрирани са по Закона за юридическите лица с нестопанска цел;
- имат седалище на територията на Столична община.
Отговор: Да, допустим партньор е по Програма „Европа“.
Отговор: Да, допустим партньор е по Програма „Европа“.
Отговор: Не е задължително проектното предложение да отговаря на всички под-приоритети на съответната приоритетната област. В полетата на онлайн формуляра за кандидатстване, които касаят различни под-приоритети от тези, които Вашето проектното предложение цели, можете да попълните текст, че проектното предложение се фокусира върху друг под-приоритет на приоритетната област.
Отговор: Право да кандидатстват за финансиране на проекти по Програма „Европа“ имат български юридически лица, които отговарят на следните изисквания: регистрирани са по Закона за юридическите лица с нестопанска цел и имат седалище на територията на Столична община.
Отговор: Темите, които кандидатът ще засегне в своето проектно предложение зависят изключително от неговата проектна идея. Няма ограничение теми от една приоритетна област да не бъдат засегнати в проектно предложение от друга приоритетна област.
Кандидатите с проектни предложения следва да подават своето проектно предложение по една от обявените приоритетни области. Една организация може да кандидатства само с едно проектно предложение по Програма „Европа“. Проектното предложение се оценява по Методиката за оценка и класиране на проектни предложения по приоритетната област, по която е подадено. Методиките за оценка и класиране на проектни предложения са публикувани в пакета документи за кандидатстване по Програма „Европа“.
Отговор: Съгласно т. 5 Собствен финансов принос (съфинансиране) от Насоките за кандидатстване с проектни предложения, е задължително кандидатът да осигури собствено финансиране в размер не по-малко от 10% и не повече от 20% от общия бюджет на проекта, което да бъде посочено в колона „Собствен финансов принос“ от бюджетната бланка, която се изтегля и попълва отделно и е неразделна част от проектното предложение. Процентът на съфинансиране се изчислява като процент от общия бюджет (размер на безвъзмездната сума плюс размер на съфинансирането от кандидата). Собственият финансов принос се отчита с разходо-оправдателни документи по същия начин, както и предоставеното финансиране от Столична община.
Отговор: Да, изисква се. т. 5 Собствен финансов принос (съфинансиране) от Насоките за кандидатстване с проектни предложения разглежда въпроса.
Отговор: Кандидатите с проектни предложения подават своето проектно предложение по една от обявените приоритетни области. Една организация може да кандидатства само с едно проектно предложение по Програма „Европа“. Финансиране получават проектите, класирани в низходящ ред сред оценените проектни предложения по съответната приоритетна област, до изчерпване на отпуснатите за съответната приоритетна област средства.
Отговор: Разходите за публикации и информационни събития, кампании, медийно отразяване са допустими разходи по Програма „Европа“. Разходът се включва в раздел „Програмни разходи по дейности“ в бланката на бюджет на проекта.
Отговор: Към проектното предложение се прилагат автобиографиите на български език на всички членове на предложения екип за управление на проекта.
Отговор: Съгласно т. 12 от Насоките за кандидатстване с проектни предложения, разходването на средствата по проекта се осъществява от бенефициента. Същото се отчита с надлежни разходо-оправдателни документи, издадени на името на бенефициента. Допълнително, бенефициентът трябва да бъде пряко отговорен за подготовката, управлението, изпълнението и отчитането на дейностите по проекта, като няма право да възлага управлението на проекта на трета страна.
Отговор: Търсеното финансиране от Столична община (лв.) + собствения финансов принос по проекта (лв.) = общ бюджет на проекта (лв.)
Отговор: Столична община е финансираща страна по договора с бенефициента (изпълнителя на проекта) за предоставяне на финансова помощ. Столична община не може да участва като партньор на бенефициента в изпълнението на проекта.
Отговор: В Насоките за кандидатстване по Програма "Европа" няма ограничение за това.
Отговор: Независимо от източника на финансиране, съгласно т. 4.5. от Насоките за кандидатстване по Програма "Европа" 2020, недопустими разходи са разходите за издръжка на офис, в т.ч. наем, ток, вода, телефон, отопление, горива.
Отговор: Не, не е необходимо.
Отговор: Да, допустим разход е.
Отговор: Не, не е допустимо.
Отговор: При кандидатстване по Програма Европа 2019 не е необходима предварителна регистрация.
Отговор: Може да кандидатства като партньор, не като водеща организация.