Отговор: Не е задължително проектното предложение да отговаря на всички под-приоритети на съответната приоритетната област. В полетата на онлайн формуляра за кандидатстване, които касаят различни под-приоритети от тези, които Вашето проектното предложение цели, можете да попълните текст, че проектното предложение се фокусира върху друг под-приоритет на приоритетната област.
Отговор: Право да кандидатстват за финансиране на проекти по Програма „Европа“ имат български юридически лица, които отговарят на следните изисквания: регистрирани са по Закона за юридическите лица с нестопанска цел и имат седалище на територията на Столична община.
Отговор: Темите, които кандидатът ще засегне в своето проектно предложение зависят изключително от неговата проектна идея. Няма ограничение теми от една приоритетна област да не бъдат засегнати в проектно предложение от друга приоритетна област.
Кандидатите с проектни предложения следва да подават своето проектно предложение по една от обявените приоритетни области. Една организация може да кандидатства само с едно проектно предложение по Програма „Европа“. Проектното предложение се оценява по Методиката за оценка и класиране на проектни предложения по приоритетната област, по която е подадено. Методиките за оценка и класиране на проектни предложения са публикувани в пакета документи за кандидатстване по Програма „Европа“ 2021.
Отговор: Съгласно т. 5 Собствен финансов принос (съфинансиране) от Насоките за кандидатстване с проектни предложения, е задължително кандидатът да осигури собствено финансиране в размер не по-малко от 10% и не повече от 20% от общия бюджет на проекта, което да бъде посочено в колона „Собствен финансов принос“ от бюджетната бланка, която се изтегля и попълва отделно и е неразделна част от проектното предложение. Процентът на съфинансиране се изчислява като процент от общия бюджет (размер на безвъзмездната сума плюс размер на съфинансирането от кандидата). Собственият финансов принос се отчита с разходо-оправдателни документи по същия начин, както и предоставеното финансиране от Столична община.
Отговор: Съгласно т. 3. Размер на финансирането от Насоките за кандидатстване с проектни предложения, прогнозното финансиране от Столична община по проект по всяка от приоритетните области на Програма „Европа“ 2021 е 12 000 лв. (дванадесет хиляди лева).
Отговор: Да, изисква се. т. 5 Собствен финансов принос (съфинансиране) от Насоките за кандидатстване с проектни предложения разглежда въпроса.
Отговор: Кандидатите с проектни предложения подават своето проектно предложение по една от обявените приоритетни области. Една организация може да кандидатства само с едно проектно предложение по Програма „Европа“. Финансиране получават проектите, класирани в низходящ ред сред оценените проектни предложения по съответната приоритетна област, до изчерпване на отпуснатите за съответната приоритетна област средства.
Отговор: Разходите за публикации и информационни събития, кампании, медийно отразяване са допустими разходи по Програма „Европа“ 2021. Разходът се включва в раздел „Програмни разходи по дейности“ в бланката на бюджет на проекта.
Отговор: Стратегическите документи, на основа на която са разработени приоритетните области на Програма „Европа“ 2021 биха могли да се съотнесат по различен начин към различните проектни идеи на кандидатите по различните приоритетни области.
Отговор: Към проектното предложение се прилагат автобиографиите на всички членове на предложения екип за управление на проекта.
Отговор: Съгласно т. 12 от Насоките за кандидатстване с проектни предложения, разходването на средствата по проекта се осъществява от бенефициента. Същото се отчита с надлежни разходо-оправдателни документи, издадени на името на бенефициента. Допълнително, бенефициентът трябва да бъде пряко отговорен за подготовката, управлението, изпълнението и отчитането на дейностите по проекта, като няма право да възлага управлението на проекта на трета страна.
Отговор: Възможно е ОИЦ-София град да бъде партньор по проект по Програма "Европа" 2021.
Отговор: Търсеното финансиране от Столична община (лв.) + собствения финансов принос по проекта (лв.) = общ бюджет на проекта (лв.)
Отговор: НДК не е допустим партньор по Програма „Европа“ 2021, тъй като не отговаря на изискванията на чл. 4.1 и 4.2 от Насоките за кандидатстане с проектни предложения.
Отговор: Читалищата не са допустими кандидати/ партньори по Програма „Европа“ 2021, тъй като не отговарят на т. 4.1 и 4.2 от Насоките за кандидатстване с проектни предложения, а именно - не са регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Те са регистрирани по Закона за народните читалища.
Отговор: Столична община е финансираща страна по договора с бенефициента (изпълнителя на проекта) за предоставяне на финансова помощ. Столична община не може да участва като партньор на бенефициента в изпълнението на проекта.
Отговор: В Насоките за кандидатстване по Програма "Европа" 2020 няма ограничение за това.
Отговор: Независимо от източника на финансиране, съгласно т. 4.5. от Насоките за кандидатстване по Програма "Европа" 2020, недопустими разходи са разходите за издръжка на офис, в т.ч. наем, ток, вода, телефон, отопление, горива.
Отговор: Съгласно Насоките за кандидатстване, се предоставят счетоводен баланс и отчет за приходите и разходите за последната финансова година, за която счетоводните отчети са приключени - копие, заверено с печат на кандидата и гриф „Вярно с оригинала” (не се изискват, ако са публично достъпни в ТРРЮЛНЦ). При новорегистрирана организация, не се предоставят тези документи.
Отговор: Регистрационният номер е за вътрешно ползване, не се попълва от кандидатстващите
Отговор: В Колона 1 се попълва наименованието на разхода, което следва да е описано така, че да отговаря на описаните дейности във формуляра, а в процеса на отчитане - да отговаря на приложения отчетен документ/и. Пример: "Ръководител на проекта" или "Кафе пауза за обучение на...", "дизайн на наръчник", "отпечатване на брошура" и т.н. В Колона 2 се посочва вида разход: хонорар, външна услуга. В колона 3 се посочва мерната единица на разхода: "час/ден/месец...", "брой", или друго, съответстващо на естеството на разхода. Таблицата няма ограничение в редовете. При извършване на промяна в таблицата от Ваша страна, молим да съблюдавате коректността на формулите за сумиране.
Отговор: В Насоките за кандидатстване и бланките на документи е упоменато къде да се постави печат на кандидата.
Отговор: Да, възможно е, като част от проект по Програма "Европа" 2020. Следва да предоставите писмено съгласие от звеното за тяхното съгласие да се проведе това обучение.
Отговор: Не, не е необходимо.
Отговор: Да, допустим разход е.
Отговор: Да, може. В Насоките за кандидатстване по Програма "Европа" 2019 няма ограничение за това.
Отговор: Читалищата не са допустими кандидати/партньори, тъй като не отговарят на т.4.1 от Насоките за кандидатстване, а именно - не са регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Те са регистрирани по Закона за народните читалища.
Отговор: Съгласно т.8 от Насоките за кандидатстване с проектни предложения по Програма Европа 2019, една организация може да кандидатства само с едно проектно предложение по Програмата.
Отговор: Не, не е допустимо.
Отговор: При кандидатстване по Програма Европа 2019 не е необходима предварителна регистрация.
Отговор: Съгласно Насоките за кандидатстване право да кандидатстват за финансиране на проекти по Програма Европа имат български юридически лица, които отговарят на следните изисквания:
- регистрирани са по Закона за юридическите лица с нестопанска цел
- имат седалище на територията на Столична община
Отговор: Може да кандидатства като партньор, а не като водеща организация.
Отговор: БНР не е допустим кандидат по Програма Европа 2019 г., защото общественото радио е бюджетна организация и юридическо лице по смисъла на Закона за радио и телевизия. Вж. т. 4.1. от Насоките за кандидатстване по Програма Европа 2019г.
Отговор: Да, може, защото Столична библиотека е част от общинските културни институти на Столична община.
Отговор: Няма възрастова граница
Отговор: Организация, която кандидатства с проектно предложение като водеща по Програма Европа 2019 може да бъде партньор по друг проект. Няма ограничение относно участието на една организация като партньор в други проектни предложения, съгласно Насоките за кандидатстване по Програмата. Партньорството е необходимо, доколкото трябва да се осъществят конкретни дейности от партньора (или партньорите), които трябва да бъдат посочени в т. 2.3. „Подробно описание на дейностите по проекта“ във Формуляра за кандидатстване. При наличие на партньорство е задължително представянето на Декларация за партньорство, подписана от лицето, което представлява партньора и попълване на данни за партньора в т. 1.2. във Формуляра за кандидатстване.
Отговор: Съгласно т. 8 от Насоките за кандидатстване с проектни предложения по Програма Европа 2019, една организация може да кандидатства, като водеща, само с едно проектно предложение по Програмата.